Zasady

  1. Konkurs na najlepszy remiks z archiwów Europeany organizuje Narodowy Instytut Audiowizualny – polska instytucja zajmująca się przechowywaniem i udostępnianiem archiwów w Internecie oraz promocją kultury audiowizualnej.
  2. Szukamy najlepszych filmów wykorzystujących archiwa poświęcone 4 przewodnim tematom:
    a)            100. rocznica I Wojny Światowej
    b)            25. rocznica transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej
    c)            Historia mody i stylu
    d)            Historia technologii i mediów
    Interesuje Cię historia? Przypominamy o ważnych dla Europy rocznicach takich jak stulecie wydarzeń z 1914-1918 roku lub transformacja ustrojowa z 1989 roku zwana inaczej upadkiem żelaznej kurtyny. A może  chciałbyś odtworzyć modę sprzed kilku dekad lub powiązać stare projekty z nowymi kolekcjami? Poznaj pokazy mody i style z przeszłości! Interesujesz się technologiami? Dowiedz się więcej o mediach i zrekonstruuj ich rozwój!
  3. Możesz wziąć udział w konkursie, jeśli masz 13-19 lat. Możesz stworzyć remiks samodzielnie albo połączyć siły w grupie osób z jednej szkoły do 3 osób.
  4. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat do wzięcia udziału w konkursie potrzebna jest zgoda twojego rodzica lub opiekuna. Nie musisz zdobywać tej zgody na piśmie – wystarczy, że pokażesz regulamin konkursu rodzicowi lub opiekunowi, a ten się zgodzi na twój udział. Jeśli zgłaszasz wideo do konkursu to jednocześnie potwierdzasz, że masz na to zgodę swojego rodzica lub opiekuna.
  5. Jedna osoba lub grupa może przysłać jeden remiks na każdy z tematów. Oznacza to, że możesz wybrać jeden, dwa lub wszystkie tematy konkursu i do każdego z nich zgłosić po jednym wideo. Sam film nie może trwać dłużej niż 3 minuty. Może być jednak dłuższy o napisy końcowe, ponieważ musisz opisać jakie archiwa i inne utwory wykorzystałeś.
  6. Zadaniem konkursowym jest remiksowanie cyfrowych obiektów – zdjęć, dokumentów, filmów czy nagrań dźwiękowych – co najmniej połowa remiksu musi składać się z utworów znajdujących się w bibliotece Europeana. Dodatkowe archiwa znajdziesz w innych legalnych źródłach w sieci, mogą one też być Twojego autorstwa – piszemy o tym w naszym przewodniku.
  7. Archiwa możesz miksować ze swoimi własnymi zdjęciami, swoimi filmami, swoją muzyką. Możesz wykorzystywać również twórczość innych osób – np. znajomych, rodziny – jeśli się na to zgodzą. Pamiętaj, że twój remiks nie może naruszać praw autorskich innych osób – nie możesz dodawać do archiwów ulubionego teledysku czy zdjęć znanego fotografa, jeśli twórca nie wyraził na to zgody. Pomocne dla ciebie będą licencje Creative Commons, przy użyciu których twórcy pozwalają na korzystanie w różny sposób ze swoich utworów, co najmniej pod warunkiem, że wskażesz ich w opisie wideo. Więcej o licencjach CC w przewodniku. Bez obaw korzystaj z utworów starszych – te które są w domenie publicznej (oznaczone znakiem Domeny Publicznej, albo po prostu takie, których twórcy zmarli przed 1944 rokiem) mogą być pobierane i przetwarzane bez  ograniczeń, jedynie z podaniem źródła.
  8. Swój remiks musisz opisać wskazując autora albo źródło wykorzystanych archiwów i innych utworów. Także jeśli ty jesteś autorem któregoś z fragmentów filmu, powinieneś to wskazać w napisach końcowych – twój film będzie od momentu umieszczenia na platformie rozpowszechniany w sieci – ważne by inni szanowali również twoje prawa! W celu promowania twojej twórczości lub udostępnienia jej dalej, oznacz remiks którąś  z licencji Creative Commons.
  9. Swoje wideo konkursowe musisz najpierw zamieścić na jednej z platform takich jak YouTube, Dailymotion czy Vimeo. Wideo zgłaszasz za pośrednictwem formularza na stronie videoremix.europeana.eu – dołączasz do niego link z embedem do twojego wideo zamieszczonego na którejś z platform.
  10. Wszystkie zgłoszone remiksy opublikujemy po 25 maja 1 czerwca 2014 r. na stronie konkursu.
  11. Spośród zgłoszonych remiksów wybierzemy w czerwcu trzy najlepsze. Nagrodami w konkursie są aparaty fotograficzne. Nagrodę otrzymujesz ty, jako twórca filmu lub wszyscy członkowie zespołu. Dodatkową nagrodę otrzyma najbardziej aktywna w konkursie szkoła.

Czekamy na Wasze remiksy! Powodzenia!

Pełen regulamin konkursu możesz pobrać tutaj.